کتابخانه عمومی غدیر
اخبار فرهنگی کتابخانه - کتابداری - کبودراهنگ
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 

آن قدیم ندیم ها را شما یادتان نمی آید! راستش را بخواهید من هم یادم نمی آید! ولی خوب از موی سپیدان بسیاری شنیده ام که در آن زمان ها، یک کتاب ارج و قرب زیادی بین مردم داشته! بطوری که وقتی کتابی وارد خانه ای می شده با آن مثل یکی از اعضای خانواده رفتار می کرده و کلی برایش احترام و ارزش قائل بوده اند!  بطوریکه هر کس پایش را جلوی کتاب دراز یا بدان بی احترامی می کرد، چنان کشیده  آبداری از ابوی یا اخوی بزرگترش می خورد که تا سه شبانه روز از شدت ضربت آن به دور خود می چرخید!" اما حالا اوضاع گویا خیلی فرق کرده وشیوه ها و روشهایی  برای کتابخوانی توصیه می شود که انسان چارچنگولی در توصیف آنها می ماند. همه این جنگولک بازی ها هم از تنبلی و راحت طلبی این بشر دوپای مغرور سرچشمه می گیرد که به لطف این فناوری های بادکنکی، روز به روز هم حالت وخیمی تری پیدا می کند. حال، برای آنکه اذهان منورتان منورتر شود و بیشتر با ابداعات کتابخوانی در عصر جدید آشنا شوید، چند شیوه و روش نوین کتابخوانی که در کلاس هایی که با عناوین دلفریب همچون "چگونه یک کتاب را قلمبه قورت دهیم؟" تدریس می شوند معرفی می کنیم:

*روش خزیدن

در این روش، کتابخوان مانند یک مار روی زمین افتاده و کتاب را جلوی خویش بر روی زمین پهن می کند. کتابخوان در این حالت برای جلوگیری از خشک شدن مهره های کمرش گاه مسافتی به اندازه ده متر را با کتاب در حین مطالعه می خزد.

*روش بچه

در این روش، کتابخوان همانند یک بچه، پاهای خود را در شکمش جمع می کند وسینه خود را بر روی کتاب پهن کرده و از فاصله ای بسیار نزدیک شروع به مطالعه صفحه های کتاب موردنظر خود می کند. کتابخوان باید دقت کند که در این حالت آب دهانش بر روی کتاب نچکد!

*روش بادبانی

در این روش، کتابخوان در کنار یک دیوار بر روی کمر خود دراز کشیده و پاهای خود را صاف به دیوار تکیه می دهد. وی در این حالت، کتاب را با دو دست خود بلند کرده و مقابل دیدگانش قرار می دهد. بررسی ها نشان داده است که نود درصد کسانی که این روش را اجرا کرده اند پس از پنج دقیقه به خواب عمیقی فرو رفته اند!

روش چمباتمه

در این روش، کتابخوان بر روی دو پای خود می نشیند و کتاب را در دو دستان خود محکم گرفته و شروع به مطالعه می کند. اجرای این روش بویژه برای افراد تنبل بسیار سخت است و تنها برای تنوع در میان سایر حرکات کتابخوانی و به مدت بسیار کوتاهی توصیه می شود.

*روش یورتمه

در این روش، کتابخوان همانند یک اسب، چهار دست و پا قرار گرفته و کتاب را روی زمین در برابرش باز می کند. برای جلوگیری از خستگی، کتابخوان می تواند پس از مطالعه هر صفحه از یک کتاب، به همان شکل چهار دست و پا و به صورت یورتمه، یک دور گرد اتاقش بزند و به محل مطالعه خود بازگردد.

*روش نحله

در این روش، کتابخوان در رختخواب خود به طور کامل به زیر پتو خزیده و کتاب را با خود به زیر پتو می برد. بررسی ها نشان داده است که مقاوم ترین افراد هم در این حالت تنها دو دقیقه توانسته اند در برابر خواب مقاومت کنند.

*روش های مبلمانی

در این مجموعه از روش ها (که تصویری از آنها در فوق نمایش داده شده است) کتابخوان با توجه به میزان خلاقیت و انعطاف بدنی که دارد می تواند با کمک از مبلمان منزل، خویش را در وضعیت های مختلفی نسبت به کتاب قرار دهد. چنانچه افراد از آمادگی بدنی مناسبی برخوردار نباشند احتمال آسیب دیدگیشان در این حالت ها بسیار زیاد است و استفاده از این روش ها بدانها توصیه نمی شود.

[ ۱۳٩٢/٥/۱٦ ] [ ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی- فرشته پیری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دوست من سلام حال که پنجره آشنائیمان را گشودی،با واژه های سرشار از مهر ومحبت ورودت را به گرمی پذیراییم کلامت را به جان ودل می نگاریم،ازاینکه با شما و دیدگاهت آشنا می شویم برخود می بالیم. بیا در پذیرائی دوستانه افکارمان دمی با هم باشیم. نظراتتان زینت بخش وبلاگ ماست. این وبلاگ جهت معرفی کتابخانه عمومی غدیرمیباشد . کتابخانه عمومی غدیرکبودراهنگ در سال1378 تاسیس گردیده است و هم اکنون به آدرس میدان امام حسین (ع) واقع گردیده است . همه روزه پذیرای فرهیختگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است. ساعت فعالیت این کتابخانه همه روزه از ساعت30/7 صبح لغایت 30/8 عصر می باشد و با داشتن حدود 14000نسخه کتاب دارای بخشهای ذیل می باشد: - بخش مخزن - بخش مرجع - بخش کودکان و نوجوانان - بخش کتابهای کمک درسی - بخش نشریات - بخش دیداری شنیداری از جمله خدمات کتابخانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود. -سفارش اینترنتی کتاب(طرح کتاب من) -برگزاری مسابقات فرهنگی - ارائه خدمات به نوسوادان -استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL - استفاده از نمایه نشریات
موضوعات وب
صفحات دیگر