کتابخانه عمومی غدیر
اخبار فرهنگی کتابخانه - کتابداری - کبودراهنگ
قالب وبلاگ
لینک دوستان

 موسی نثری کبودراهنگی

موسی دستجری فرزند ملا عبدالله معروف به موسی نثری در سال 1260 در روستای دستجرد کبودرآهنگ متولد شد. او تحصیلات مقدماتی را نزد پدرش آموخت و در جوانی به همدان آمد و ضمن اشتغال به کار معلمی،به تحصیل علوم ریاضی، علوم غریبه فلسفه، منطق و عرفان پرداخت و در این فنون به مدارج عالیه رسید. چندین سال ریاسـت دبیرستـان نصرت را درهمدان به عـهده داشت و سپـس به ریاست فرهنگ کرمانشاه، کردسـتان، همـدان و قزوین منصوب شـد و تعداد زیادی مـدرسه در زمانی که در همدان بـود تاسیـس نمـود ودر این راه خدمات زیادی به گسترش فرهنگ این شهر نمود و سپس به تهران رفته وبه عنوان بازرس عالی وزارت فرهنگ مشغول به کار شد . روزگاری مدیر روزنامه اتحاد بود و بسیاری از مقالات سیاسی، اجتماعی خود را در همین روزنامه چاپ می کرد .

نثری یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر بود. نوشته هایش ساده و دلنشین بود و شاید به همین دلیل است که به موسی نثری معروف شده است. غالباً مطالب مبتکرانه و عمیق را موضوع نوشته های خود قرار می داد، از حیث مایه علمی و بضاعت ادبی بر بسیاری از همگنان برتری داشت. او در علم ریاضیات تبحر زیادی داشت به طوری که معادلات سه مجهولی را تکمیل و به پاداش این موفقیت علمی به افتخار او مجلس جشنی در آکادمی علوم فرانسه ترتیب یافت.


آثار و تالیفات علمی نثری :
1- شرح و نثر مثنوی: این کتاب از شاهکارهای تالیفات نیم قرن اخیر می باشد و استاد نثری با قلمی ساده، دلنشین و فصاحتی بی مانند شش جلد دفاتر مثنوی را به نثر درآورده و برای نخستین بار پس از 7 قرن فهم مثنوی مولانا جلال الدین رومی را رای عموم آسان کرده است.
2- قواعد نثری در جبر و مثلثات
3- تفسیر سوره یوسف (ع)
4- افسانه طی زمان
5- مقدمه بر دیوان غمام همدانی

برخی ابتکارات و کشفیات استاد نثری :

1- کشف فرمول حل معادلات درجه سه ریاضیات و برخی اشکال هندسی که به نام قوانین نثری معرف است.
2- تئوری علمی ضبط امواج اصوات و اشکال.
3- ساخت ساعت آفتابی شاخص و نصب آن در مسجد جامع همدان.
4- اختراع وسیله ترسیم بیضی که در »دایره اختراعات« به نامش ثبت گردیده است.

[ ۱۳٩٢/٥/۱٧ ] [ ٢:٤٦ ‎ب.ظ ] [ جمشید چایانی- فرشته پیری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دوست من سلام حال که پنجره آشنائیمان را گشودی،با واژه های سرشار از مهر ومحبت ورودت را به گرمی پذیراییم کلامت را به جان ودل می نگاریم،ازاینکه با شما و دیدگاهت آشنا می شویم برخود می بالیم. بیا در پذیرائی دوستانه افکارمان دمی با هم باشیم. نظراتتان زینت بخش وبلاگ ماست. این وبلاگ جهت معرفی کتابخانه عمومی غدیرمیباشد . کتابخانه عمومی غدیرکبودراهنگ در سال1378 تاسیس گردیده است و هم اکنون به آدرس میدان امام حسین (ع) واقع گردیده است . همه روزه پذیرای فرهیختگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است. ساعت فعالیت این کتابخانه همه روزه از ساعت30/7 صبح لغایت 30/8 عصر می باشد و با داشتن حدود 14000نسخه کتاب دارای بخشهای ذیل می باشد: - بخش مخزن - بخش مرجع - بخش کودکان و نوجوانان - بخش کتابهای کمک درسی - بخش نشریات - بخش دیداری شنیداری از جمله خدمات کتابخانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود. -سفارش اینترنتی کتاب(طرح کتاب من) -برگزاری مسابقات فرهنگی - ارائه خدمات به نوسوادان -استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL - استفاده از نمایه نشریات
موضوعات وب
صفحات دیگر