کتابخانه عمومی غدیر
اخبار فرهنگی کتابخانه - کتابداری - کبودراهنگ
قالب وبلاگ
لینک دوستان

بزرگداشت محمود دولت آبادی در سارایوو

شهر سارایوو در بوسنی و هرزگوین از دیروز میزبان ششمین همایش دوسالانه انجمن مطالعات جوامع فارسی زبان (ASPS) است که قرار است در آن، از محمود دولت آبادی، رمان نویس برجسته ایرانی قدردانی شود./
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از بوک نیوز، انجمن مطالعات جوامع فارسی که منتشر کننده مطالعاتی درباره جوامع سراسر دنیاست که به طرز قابل توجهی از سوی فرهنگ فارسی تحت تاثیر قرار گرفته باشند، امسال در سارایوو تشکیل می شود.

در مراسم امسال، محمود دولت آبادی رمان نویس از طرف ASPS برای فعالیتهایش در ادبیات فارسی جایزه دریافت می کند. رمان «کلیدر» او از زمان انتشارش در سال 1977 تا به حال بسیار در ایران خوانده شده، اما «کلنل» وی که در اوایل دهه 1980 نوشته شده، هنوز  در ایران منتشر نشده است. رمان «کلنل» به زبانهای آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی در دسترس قرار دارد.  این رمان تاکنون نامزد دریافت چند جایزه ادبی، از جمله بوکر آسیا شده است.

کشور بوسنی که تا سال 1878 تحت سلطه عثمانی بود و هنوز هم توجه خاص عثمانی به ادبیات فارسی را با خود دارد و انستیتوهایی را به مطالعه زبان فارسی اختصاص داده است. بخش بزرگی از شگفتی و علاقه شدید عثمانی ها به فرهنگ و هنر فارسی به دلیل مولوی بوده که در طول تاریخ تاثیراتی زیادی از خود به جای گذاشته است. در  سده های اخیر، این شهر  واقع در شرق اروپا خاستگاه چندین شاعر بوده که به زبان فارسی شعر می سرایند.

در مراسم تجلیل دولت آبادی، آریانا برکشلی مدیر هنری برنامه در طی مراسم با اجرای قطعه پیانوی «پیش درآمد شماره یک» امین الله حسین، ستایشی از عمر خیام و قطعه پیانو «در جستجوی زمان از دست رفته» از علیرضا مشایخی از دو زاویه به گذشته و حال ایران نگاه می کند. اگر انتخاب این نام رجوعی باشد به رمان هم نام مارسل پروست، انتخاب این قطعه نشانگر بیانی تجلیلی از سوی مدیر هنری خواهد بود. رمان «در جستجوی زمان از دست رفته» پروست که یکی از طولانی ترین رمانهای تاریخ است  یکی از کتاب هایی به حساب می آید که رمان امروزی را تعریف کرد .

انجمن مطالعات جوامع فارسی زبان، تاکنون در ایروان، تفلیس، دوشنبه، لاهور و حیدرآباد هندوستان برنامه دو سالانه اش را ترتیب داده است. ششمین دور این برنامه امسال در سارایوو برگزار می شود.
[ ۱۳٩٢/٦/۱٢ ] [ ۸:۱۱ ‎ق.ظ ] [ جمشید چایانی- فرشته پیری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دوست من سلام حال که پنجره آشنائیمان را گشودی،با واژه های سرشار از مهر ومحبت ورودت را به گرمی پذیراییم کلامت را به جان ودل می نگاریم،ازاینکه با شما و دیدگاهت آشنا می شویم برخود می بالیم. بیا در پذیرائی دوستانه افکارمان دمی با هم باشیم. نظراتتان زینت بخش وبلاگ ماست. این وبلاگ جهت معرفی کتابخانه عمومی غدیرمیباشد . کتابخانه عمومی غدیرکبودراهنگ در سال1378 تاسیس گردیده است و هم اکنون به آدرس میدان امام حسین (ع) واقع گردیده است . همه روزه پذیرای فرهیختگان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی است. ساعت فعالیت این کتابخانه همه روزه از ساعت30/7 صبح لغایت 30/8 عصر می باشد و با داشتن حدود 14000نسخه کتاب دارای بخشهای ذیل می باشد: - بخش مخزن - بخش مرجع - بخش کودکان و نوجوانان - بخش کتابهای کمک درسی - بخش نشریات - بخش دیداری شنیداری از جمله خدمات کتابخانه می توان به موارد ذیل اشاره نمود. -سفارش اینترنتی کتاب(طرح کتاب من) -برگزاری مسابقات فرهنگی - ارائه خدمات به نوسوادان -استفاده از اینترنت پرسرعت ADSL - استفاده از نمایه نشریات
موضوعات وب
صفحات دیگر