معرفی کتاب - 50 داستان کوتاه فارسی

یک کتاب 680 صفحه ای از نشر نیکا.نترسید این 680 صفحه مثل خوردن یک فنجان قهوه عالی میمونه که هروقت خسته هستید میتونه کلی بهتون انرژی بده.

آقای مرتضی خباززاده تو این کتاب 50 داستان کوتاه فارسی را از 50 نویسنده قدر ایرانی یک جا جمع کرده و با سلیقه خوبی هم جمع کرده به صورتی که انها را در 3 بخش جدا ارائه میدهد.

بخش اول تحت نام "نسل بزرگان" قصه هایی از جمال زاده-هدایت-چوبک-علوی-گلستان-صادقی-آل احمد-پرویزی -ساعدی-گلشیری-دانشور-دولت آبادی-محمود-علیزاده-ابراهیمی و بهرامی است.در تفسیر این بخش داستانها گردآورنده میگوید که این نسل از نویسندگان ایران به شدت درگیر و دار "هنر برای هنر" یا "هنر در خدمت تعهد" آثار مهمی را خلق کردند.همزمانی این نسل با فعالیتهای حزب توده و و گذر جامعه از ارعاب رضاخانی-اشغال ایران در جنگ جهانی-کودتای 28 مرداد و بالاخره جریانهای سیاسی اجتماعی اوایل حکومت پهلوی دوم این نویسنده های بزرگ ایرانی را به چالش میکشاند و از میان این همه ماجرا آثار بسیار فاخری چون :فارسی شکر است-داش اکل-قفس-خائن-آیینه -تالارها و.... ظهور میابد.

اما بخش دوم کتاب تحت نام "نسل سیاست" شامل قصه هایی از نویسنده های بزرگی چون:درویشیان-بهرنگی-کرمانی-میرصادقی-مدرس صادقی-جولایی-ترقی-خاکسار-صفدری-فرخفال-کوشان-محمدعلی-روانی پور-خسروی-معروفی.این نویسنده هاغالبا آثارشان به دو دوره تقسیم میشود.دوره به شدت سیاسی زده اول و دوره نسبتا ارام گرفته دوم.نگاه به شدت سیاسی این نویسنده ها داستان نویسی جهانی را در خدمت مفاهیم وطنی قرار میدهد.این نویسنده ها هریک به یک تشخص کاری میرسندتا ناکجاآباد ها را به محدوده شناخت برسانند.شاید بتوان ادعا کرد این نسل بدنه اصلی داستان نویسی جدید فارسی است اما نسلی به شدت مظلوم که در کشاکش سالهای آخرین دهه 50 و ابتدای 60 در سالهای جنگ و خفقان دستاوردهایشان کمتر در معرض دید قرار گرفت. از این فصل میتوان داستانهای فاخری چون:بفرینه-صاحبعلی-لیلا-کوج-عالیجناب و ... را خواند.

و بخش آخر که تحت نام "نسل آزاد" شناخته شده به آثار نویسندگان بزرگی چون:مندنی پور-فقیری-پورمقدم-زراعتی-موذنی-چهل تن-نجدی-ربیحاوی-غفارزادگان-سناپور-آقایی-کشاورز-گلشیری-صمدطاهری-قاسمی-پیرزاد-آبکنار-اسدی و هوشمند زاده میپردازد. نسلی که در دهه 70 و 80 ظهور یافتند.آنها نسلی بودند و هستند که روزهای جنگ را دیده انددر صحنه مناسبات اجتماعی دست و پا زده اند.از جنگ عبور میکنند.به ویرانه های جنگ مینگرند و به سازندگی میرسند.شرایط سخت اقتصادی را لمس میکنند.به زوایای تاریک روح انسانی نزدیک میشوندو سرانجام از روابط خانوادگی-عشقها و نفرتها-شهادت و شهامت-بهشت و دوزخ -مهاجرت و غربت و حتی محیط ریست میگویند

/ 0 نظر / 45 بازدید