یادداشت شماره 9 دبیر کل محترم کتابخانه های عمومی کشور

به نام آن که جان را روشنی داد

کتابداران و همکاران عزیز

با اهداء سلام

فرا رسیدن میلاد مسعود حضرت علی بن موسی الرضا علیه السّلام را که ملّت ایران افتخار همجواری با مرقد مطهّر و پُر برکت ایشان را دارند تبریک و تهنیت می‏گویم. امیدوارم همه‏ی ما در تلاش برای بهره‏گیری از معارف الهی که از طریق ائمّه‏ی اطهار علیهم السّلام برای به کمال رسیدن انسانها واصل شده است موفّق باشیم. ان شاء الله.

  1. 1.      یکی از نواقص موجود در سلسله مراتب اداری نهاد عدم اطلاع‏رسانی دقیق از تصمیمات، بخشنامه‏ها و دستورالعمل‏های صادره از ستاد نهاد بود. به عنوان نمونه در تاریخ 19 مرداد سال جاری بخشنامه‏ای به تمامی استانها ابلاغ شد که کتابدارانی که شرایط لازم برای احراز مشاغل مدیریتی دارند اطّلاعات مربوطه را به نهاد ارسال کنند. متأسفانه در برخی استانها این بخشنامه آن طور که انتظار می‏رفت به اطلاع کتابداران نرسید. برای رفع این نقص، بخشی در پایگاه اطلاع‏رسانی نهاد تعیین شد که از امروز بخشنامه‏های مهم و قابل توجّه که اطلاع کتابداران عزیز نسبت به آنها ضرورت دارد در این بخش قابل مطالعه است.
  2. 2.      پس از تشکیل شورای امور اداری، استخدامی، حقوق و دستمزد در نهاد، این شورا پس از بررسی و مشورت‏های لازم در جلسه‏ی هشتم شهریور ماه موضوع فعالیّت کتابداران عزیز روستایی را مورد بحث قرار داد و طبق مصوبه‏ی آن شورا که به تأیید اینجانب رسید مقرّر شد «با توجه به نیاز استان و ضرورت انجام ساعات فعالیّت بیشتر در جهت رضایت اعضاء و مراجعین به کتابخانه‏ها، چنانچه جمع مبلغ ساعتی قرارداد کتابداران روستایی کمتر از 000/000/5 ریال باشد قرارداد مربوطه تا مبلغ فوق و ساعت کار متناسب افزایش یابد.»

آیین‏نامه‏ی اجرایی این مصوبه در روزهای آتی به تمامی استانها ابلاغ می‏شود. امیدوارم بدین ترتیب وعده‏ای که به کتابداران روستایی درباره‏ی افزایش دستمزدشان داده بودم محقّق شود.

  1. 3.      در روزهای پایانی هفته‏ی گذشته دو تن از مشاوران محترم اینجانب از برخی کتابخانه‏های استان یزد بازدید کردند که بر اساس گزارش‏های رسیده این بازدید مورد استقبال کتابداران عزیز آن استان قرار گرفته و مشاوران اینجانب نیز از حسّ همکاری، همدلی و تلاش کتابداران آن استان بسیار راضی بودند.

این بازدیدهای از پیش اعلام نشده در استان‏های دیگر نیز صورت خواهد گرفت تا حداقل بخشی از مطالب کتابداران به این شکل به مدیران نهاد منتقل شود.

به امید روزهای بهتر در فعّالیّت کتابخانه‏ها و گسترش و ترویج فرهنگ توجّه به کتاب و کتابخوانی در سراسر میهن عزیزمان ایران.

و من الله التوفیق

دبیرکل

/ 0 نظر / 67 بازدید